Panele fotowoltaiczne kojarzą nam się głównie z dachami domów jednorodzinnych, farmami fotowoltaicznymi lub dachami różnych firm. Za to widok fotowoltaiki na bloku nadal wydaje się czymś niespotykanym, wręcz niemożliwym. Jednak jak się okazuje, coraz więcej wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na przejście na użycie odnawialnych źródeł energii. Stale wzrastające rachunki nie oszczędzają nikogo, w tym mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.
Jeśli chodzi o OZE, fotowoltaika w mieście Poznań może zostać uznana za bardzo rozwiniętą. Województwo wielkopolskie, w którym działamy, zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem otrzymanych dofinansować i wykonanych inwestycji fotowoltaicznych. Zatem, skoro tylu mieszkańców zdecydowało się na inwestycję, dlaczego by nie zainwestować w instalację PV w bloku?
Jakie są zalety fotowoltaiki na bloku mieszkalnym?
Zacznijmy więc od zalet, które bezsprzecznie mówią same za siebie. Poza oczywistymi zaletami, które niesie ze sobą fotowoltaika, spójrzmy na te, które sprawdzają się, jeśli mówimy stricte o blokach:
- Zwiększenie standardu i nadanie prestiżu nieruchomości. Oferta mieszkania w takim bloku na pewno będzie dużo bardziej atrakcyjna dla potencjalnego kupca.
- Oczywiście znaczne obniżenie rachunków. Mimo, że w bloku są one niższe niż w domach jednorodzinnych, podwyżki cen prądu nadal dają się we znaki i potrafią zaboleć w kieszeń niejedną osobę. Do rachunku za prąd w bloku często dochodzi koszt światła na klatce i korytarzach, windy, czy też funkcjonowania garaży z automatyczną bramą.
- Sytuacja jest równie korzystna w przypadku generowania nadwyżek energii w bloku. Naturalnie nadwyżki przekazywane są do sieci, jednak bloki mogą odebrać je w aż 60%, co jest dużo większą ilością, niż w przypadku domów jednorodzinnych. Nadwyżki wyprodukowane przez fotowoltaikę na bloku są również zwolnione z opłat rozliczania energii, kosztów bilansowania handlowego i opłaty dystrybucyjnej, co oznacza jeszcze większe oszczędności.
- Niejednokrotnie mieszkanie w ścisłym osiedlu bloków w centrum miasta wiąże się z życiem w miejskim, zanieczyszczonym powietrzu. Fotowoltaika w żaden sposób nie zanieczyszcza i nie wpływa negatywnie na środowisko, przez co im więcej paneli fotowoltaicznych w okolicy, tym powietrze jest czystsze i wyższej jakości.
Jak wygląda proces instalacji fotowoltaiki mieszkając w bloku?
Jeżeli samodzielnie chcemy wyjść z inicjatywą zainstalowania paneli fotowoltaicznych na bloku, należy udać się z tą sprawą bezpośrednio do spółdzielni lub zaaranżować zebranie mieszkańców z zarządem. Należy dowiedzieć się, czy istnieje w ogóle fizyczna możliwość montażu instalacji PV lub czy zarząd już takową inwestycję planuje.
Warto zapoznać się ze statutem spółdzielni i odszukać informacje na temat użytkowania części wspólnych. Jeśli chodzi o wykorzystywanie części wspólnych, mogą stać się one niezbędne do instalacji fotowoltaiki. Jeżeli statut jasno mówi o takiej możliwości, należy złożyć do zarządu odpowiedni wniosek. Jakie elementy powinny się tam znaleźć? Przede wszystkim projekt instalacji fotowoltaicznej, przeznaczenie instalacji, miejsce instalacji oraz określenie wpływu na infrastrukturę bloku.
Panele fotowoltaiczne na balkonie
Jeśli nie chcemy przechodzić przez wyżej wspomnianą biurokrację, istnieje również możliwość zainstalowania fotowoltaiki na własnym balkonie. Jedyną papierkową robotą jaka nas czeka to złożenie wniosku o pozwolenie na zabudowę części zewnętrznej naszego balkonu. To, jaka będzie ostateczna decyzja zarządu, zależy od nich samych. Czasami mieszkańcy mają problem z osiatkowaniem balkonu dla kotów, a co dopiero z panelami fotowoltaicznymi.
W porównaniu z dachem domu jednorodzinnego, mamy dużo mniejsze pole do popisu. Wszystko zależy tutaj od wielkości balkonu, ale w większości przypadków zmieści się tylko jeden lub dwa panele. Brak powierzchni można nadrobić jak najwyższą jakością paneli. Jeśli postawimy na panele o wzorowej sprawności i efektywności, nadal możemy pozwolić sobie na wyprodukowanie wystarczającej ilości prądu.
W celu zamontowania instalacji PV na balkonie, będzie wymagana specjalistyczna konstrukcja montażowa, która utrzyma całą instalację.
Niezbędny będzie tutaj również mikroinwerter i licznik dwukierunkowy. Inwerter podłączany jest do zwykłego gniazdka i odpowiada on za przetworzenie prądu stałego na zmienny. Licznik zadba o monitorowanie produkcji oraz zużycia energii.
Instalacje fotowoltaiczne dla spółdzieli mieszkaniowych w Poznaniu robią się coraz popularniejsze. Zgłoś się do nas i sprawdź, czy w Twoim przypadku też to będzie opłacalne.