Czy pożar instalacji fotowoltaicznej to realne zagrożenie?

Niejednokrotnie słyszało się o owianych tajemnicą historiach o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Nie da się ukryć, że owszem, takie sytuacje zdarzały się, ale czy aby na pewno jest to aż tak częste, żeby można było się tego bać? W poniższym artykule przeanalizujemy temat i  zobaczysz, że diabeł nie taki straszny jak go malują.

Statystyki a rzeczywiste zagrożenie

W 2015 roku niemiecki TÜV Rheinland wraz z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera przeprowadzili badania, w których na podstawie analizy 1,3 mln instalacji wykazano, że pożary dotknęły jedynie 0,02% z nich i problemem okazały się wadliwe moduły. 

Okazuje się, że duży wpływ ma tutaj kraj i panujące w nim zapisy prawne OZE. W krajach, w których te regulacje prawne są nieszczegółowe, wówczas rośnie też liczba i ryzyko tego typu wypadków. Analogicznie w krajach ze szczegółowymi przepisami prawnymi OZE, ilość incydentów jest znikoma.

Fotowoltaika w Poznaniu, Lesznie, czy Gnieźnie wypada bardzo dobrze i ta sama sytuacja ma miejsce w całym kraju. Otóż poziom branży fotowoltaicznej ma się bardzo dobrze i nieustannie się rozwija, dlatego coraz więcej osób darzy instalatorów zaufaniem.

Jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

Poniżej przedstawimy Ci kilka aspektów, które absolutnie nie mogą umknąć Twojej uwadze. Jeśli trzymasz się kurczowo tych kilku zasad, wówczas ryzyko zapalenie się instalacji PV spada wręcz do zera.

  • Ubezpieczenie

Absolutny must have, bez którego ani rusz. Ubezpieczenie chroni Twoje panele fotowoltaiczne nie tylko przez pożarem, ale również przed gradem, burzą, zawaleniem lub silnymi wiatrami. Jeżeli nie posiadasz takiego zaplecza, to wszelkie wypadki mogą być dla Ciebie niezwykle bolesne finansowo.

  • Regularne przeglądy

Dobra firma instalatorska nie zawiedzie Cię również w kwestii przeglądów technicznych wraz z monitoringiem wydajności i pobierania wszelkich pomiarów. Przeglądy powinny być według zaleceń wykonywane co trzy lata.

  • Czyszczenie instalacji

Nie można zapominać również o myciu swojej instalacji, w końcu brudne panele raczej nie będą najwydajniejsze w okolicy. Tego typu prace konserwacyjne powinny być wykonywane raz w roku. Tutaj przewagę mają właściciele instalacji na gruncie ponieważ mogą zająć się tym własnoręcznie. Za to Ci, którzy mają swoją fotowoltaikę na dachu będą musieli skorzystać z usług wykwalifikowanej ekipy.

  • Profesjonalny i rzetelny montaż

Same panele, jak i ekipa montażowa to kwestie na które nie powinniśmy oszczędzać. Zaufana i doświadczona ekipa instalatorów to nasza gwarancja dokładnie wykonanej pracy w zgodzie ze sztuką. Tutaj absolutnie nie ma miejsca na fuszerkę. Zwróć uwagę, czy ekipa posiada odpowiednie pozwolenia i wyszkoloną kadrę.

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki?

Sprawdź jakie przyczyny pożarów występują najczęściej, dzięki czemu będziesz wiedzieć czego najbardziej się wystrzegać!

  • Najczęściej spotykane są awarie wtyków, zacisków i puszek łączeniowych. Źle zamontowane elementy prowadzą do zwiększenia temperatury, a nawet pojawienia się iskier.
  • Do łuku elektrycznego doprowadzić może chociażby uszkodzona izolacja lub połączenie przewodów do złych biegunów.
  • Do pożaru mogą przyczynić się również złej jakości wtyczki i nieodpowiednio dobrane przewody, połączone z brakiem wykonanych zabezpieczeń.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej to podstawa i tylko fachowa firma powinna montować panele fotowoltaiczne. Jeśli szukasz instalatorów z odpowiednim doświadczeniem oraz certyfikatami, to zgłoś się do nas 😉

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY