Czy w Polsce jest odpowiednie nasłonecznienie do fotowoltaiki?

Wiele osób zastanawia się, czy nasłonecznienie w Polsce jest na tyle wystarczające, aby panele fotowoltaiczne były opłacalne. Bardzo powszechne jest stwierdzenie, że okres świetności fotowoltaiki przypada od czerwca do września. Okazuje się jednak, że nie ma bardziej mylnego stwierdzenia. Panele z powodzeniem produkują prąd przez cały rok, jedynie w okresie jesienno-zimowym ich wydajność może w pewnym stopniu spadać. Nie należy za to martwić się, że produkcja może okazać się niewystarczająca, z tym nie będzie żadnego problemu.

Jaki wpływ na fotowoltaikę ma nasłonecznienie?

Na wstępie zdążyliśmy obalić już mit, który twierdzi, że panele w Polsce pracują jedynie od czerwca do września. Otóż fotowoltaika pracuje nawet w dni pochmurne! Nie należy również zapominać, że nawet w listopadzie, grudniu czy lutym mamy wiele słonecznych dni, a instalacje PV wcale nie robią sobie zimowych wakacji i nieustannie pracują pełną parą.

Zdarzają się również sytuacje, gdzie zbyt intensywne upały mogą wręcz zaszkodzić fotowoltaice, a nie wbrew pozorom, sprzyjać jej pracy. Na całe szczęście, w Polsce mamy klimat umiarkowany, gdzie upały nie są aż tak intensywne jak w innych krajach? Jaki wpływ zatem mają tak wysokie temperatury? Wpływają negatywnie przede wszystkim na wydajność instalacji, ale również jej żywotność, co jednak nie za bardzo urządza jej użytkowników. 

Czy w Polsce jest odpowiedni poziom nasłonecznienia, aby działanie fotowoltaiki przebiegało prawidłowo?

Często powoływanym przykładem korzystania z fotowoltaiki są nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy słyną z niezwykle dużej ilości założonych instalacji fotowoltaicznych, a okazuje się, że panujący u nich klimat jest dokładnie taki sam jak w Polsce. Należy jednak na początku zaznaczyć, że w różnych regionach kraju panują inne poziomy nasłonecznienia, więc w niektórych województwach będzie wypadać to korzytsniej.

Ku zdziwieniu wielu osób, najsłabsze nasłonecznienie zastaniemy na północy kraju, a to najlepsze na południu i w centralnej Polsce (Mazowsze i Wielkopolska). Fotowoltaika w mieście Poznań, Leszno, czy Konin, ma się doskonale. Skąd to wiemy? Te miasta oraz ich okolice to główny obszar naszych działań i możemy śmiało stwierdzić, że nasi klienci są niezwykle zadowoleni z wydajności ich instalacji fotowoltaicznych.

Średnie nasłonecznienie w kraju oscyluje na poziomie 1000 kWh/m2, zaś w regionach, w których słońce świeci najmocniej, możemy spodziewać się aż 1100 kWh/m2. 

Czy fotowoltaika w Polsce jest opłacalna?

Nawołujemy do brania przykładu od naszych sąsiadów, Niemców, którzy uznawani są za liderów pod względem inwestowania w fotowoltaikę. Im więcej zielonej energii w kraju, tym czystsze nasze powietrze i niższe rachunki. Panele PV niosą ze sobą prawdziwy ogrom zalet, które docenisz już od pierwszego dnia ich użytkowania.

Fotowoltaika jest jak najbardziej opłacalna i możemy liczyć na jej produkcję energii elektrycznej przez cały rok, bez żadnych przerw. Warto zasięgnąć opinii ekspertów, którzy wyliczą nasze zapotrzebowanie na prąd nie tylko na podstawie zużycia, parametrów dachu itp, ale i również na podstawie nasłonecznienia w Twoim regionie.

Na opłacalność wpływ mają również używane komponenty, dlatego warto stawiać na instalatorów, którzy posługują się sprzętem najwyższej jakości gwarantującym wysoki uzysk i dobre warunki gwarancji.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY