Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła, to rodzaj pompy który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach pogodowych, pod względem efektywności. Urządzenie pobiera energię z głębi ziemi, a następnie przetwarza ją w energię cieplną, która posłuży nam do ogrzewania pomieszczeń w budynku i podgrzewania wody użytkowej. Największym atutem jest tutaj niższy koszt ogrzewania, niż w przypadku popularniejszej powietrznej pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła to hasło coraz częściej wyszukiwane przez wielkopolskich internautów. Wielkopolska w końcu zajmuje drugie miejsce po Mazowszu w rankingu przyznanych dotacji i domostw korzystających z OZE. Pompy ciepła, to aktualnie naprawdę gorący temat, dlatego sprawdź, czy wersja gruntowa odpowie na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego i czy również Ty zainwestujesz w to rozwiązanie.

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

Wersja gruntowa z wersją powietrzną biją się ze sobą o miano tej najpopularniejszej. Tylko to właśnie pompa gruntowa ma przewagę w kwestiach najbardziej kluczowych. Jest ona nie tylko bardziej efektywna, ale i dużo tańsza w eksploatacji. Warto wspomnieć, że wcale nie jest głośna, a wręcz przeciwnie, jest tak cicha, że zapomnisz o jej posiadaniu.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu, której temperatura, nawet w zimowe mrozy, jest zawsze, niezmiennie dodatnia. Nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek spadkach efektywności, a ciągłość stałego ogrzewania zostaje zachowana. 

A co jeśli pompa ciepła mogłaby latem stać się tanią i efektywną klimatyzacją? Gruntowa pompa doskonale przysłuży się też w roli chłodzenia pomieszczeń podczas upałów. 

Ten rodzaj pompy jest w pełni bezobsługowy, jedyny minus to odwierty, które dają podłoże instalacji. 

Jakie są wady gruntowej pompy ciepła?

W porównaniu z mocnymi zaletami, lista wad jest niewielka, jednak są na tyle istotne, że wpłyną na to, czy ktoś będzie miał możliwość instalacji takiej pompy na swojej posesji.

  • Wysoki koszt zakupu i montażu
  • Montaż jest drogi i wymagający, ze względu na głębokie odwierty umożliwiające dojście do dolnego źródła
  • Pompa gruntowa nie będzie nadawać się na posesje o małej powierzchni, sama część wymiennika gruntowego zajmuje dużo miejsca

Na jakiej zasadzie działa gruntowa pompa ciepła?

Najważniejszym elementem, służącym jako odbiornik ciepła, jest wymiennik gruntowy. Jest to rura umieszczona w ziemi i tworzy ona pętle (w rzeczywistości jest ich kilka), w której krąży ciecz, tzw. solanka. Pętla ta przechodzi przez parownik pompy, gdzie następuje obniżenie temperatury solanki i osiąga poziom niższy niż temperatura gruntu.

Solanka płynąca przez rury w ziemi, zaczyna stopniowo się ogrzewać. Końcowy element to dotarcie solanki po raz kolejny do parownika, gdzie oddaje ciepło. 

Wymiennik występuje w formie pionowej i poziomej. O tym jaki rodzaj będziemy mieć w domu, zadecyduje wielkość naszej działki. W przypadku wymiennika pionowego, potrzebne będzie kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni, zaś w przypadku wymienników poziomych, wystarczy tylko kilkadziesiąt metrów. Zatem różnica w wielkości instalacji jest diametralna. Najchętniej wybieraną opcją w 2022 roku jest pompa z wymiennikiem pionowym.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY