Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to bez wątpienia najpopularniejsza z trzech opcji pomp dostępnych na rynku. Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej kupowane jest do ogrzewania polskich domów i wody użytkowej. Ten rodzaj pompy pobiera energię cieplną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku.

Pompy ciepła to jedyny tak ekologiczny i tak przyjazny środowisku naturalnemu sposób ogrzewania domów. Dzieje się to ze względu na brak jakichkolwiek substancji szkodliwych, emitowanych do atmosfery przy wytwarzaniu ciepła. 

Na jakiej zasadzie działa powietrzna pompa ciepła?

Ten rodzaj pompy wykorzystuje powietrze atmosferyczne jako źródło dolne, czyli środowisko, z którego pozyskiwane jest ciepło. Takie urządzenie z powodzeniem zastąpi wszelkie kotły węglowe, gazowe, peletowe i inne tego typu źródła ciepła. Pompa ciepła pełni funkcję zarówno ogrzewania centralnego, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Na czym polega jej dokładne działanie? Pompa ciepła zasysa ciepłe pomieszczenie z zewnątrz lub z pomieszczenia do czynnika chłodniczego, który w sprężonym stanie ciekłym jest zimny. Jeśli czynnik ten zostanie podgrzany ciepłym powietrzem, zacznie parować, czyli zmieni stan skupienia z ciekłego na gazowy. Następnym etapem jest jego wędrówka do sprężarki, gdzie pod wpływem zjawiska sprężania w znacznym stopniu rośnie jego temperatura wraz z ciśnieniem. 

Gorący czynnik w stanie sprężonym gazowym, trafia do skraplacza, który działa w formie wymiennika ciepła. Oddaje on swoją energię cieplną do wody, zmagazynowanej w zasobniku.

Czynnik po uprzednim schłodzeniu ulega skropleniu, czyli przechodzi z powrotem do stanu ciekłego i trafia do zaworu rozprężnego, gdzie jego ciśnienie zmniejsza się. Czynnik w stanie ciekłym z zaworu rozprężnego trafia do wymiennika ciepła, czyli parownika i cały cykl powtarza się. 

Czym różni się powietrzna pompa ciepła typu split i monoblok?

Na rynku dostępne są dwa systemy powietrznych pomp ciepła, które różnią się od siebie konstrukcją, na której są oparte. Urządzenie składa się z kilku obiegów, które umożliwiają pobieranie powietrza z zewnątrz, następnie odebranie z niego energii grzewczej i przekazanie jej do obiegu cieplnego w Twoim domu. 

  • Powietrzna pompa ciepła typu monoblok zawiera jeden moduł, który montowany jest w zewnętrznej części budynku. Jest to niezwykle kompaktowe urządzenie, ze względu na jego rozmiar. Pompa monoblok składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego i elektrycznego podgrzewacza wspomagającego, a na koniec z pompy obiegowej. Instalacja zewnętrzna podłączona jest do stacji hydraulicznej lub do centrali grzewczej, w której ciepło przekazywane jest do obiegów grzewczych. 
  • Pompa ciepła w wersji split oparta jest na systemie, składającym się z dwóch modułów, gdzie jeden znajduje się na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. W skład pierwszego modułu wchodzi wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny. W module pierwszym zachodzi większość procesów związanych z transportem i wytwarzaniem ciepła. Drugi moduł, ten znajdujący się w budynku, to skraplacz, podgrzewacz elektryczny wspomagający i pompa obiegowa ogrzewania centralnego. Moduł zewnętrzny i wewnętrzny połączony jest rurami chłodniczymi.

Powietrzne pompy ciepła w mieście Poznań i w całej Wielkopolsce są niezwykle popularne. Mieszkańcy regionu coraz chętniej decydują się na zainwestowanie w OZE, ponieważ świadomi są wielu dobroczynnych aspektów, które ta inwestycja niesie ze sobą. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła, to nie wahaj się do nas zgłosić.    

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY