Logo Solarcon

Jak wybrać rzetelną firmę do montażu paneli fotowoltaicznych?

Od ok. 10 lat, popularność inwestowania w panele fotowoltaiczne sięga swojej świetności. Osoby fizyczne, rolnicy i przedsiębiorstwa doceniają fotowoltaikę przez obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% oraz uniezależnienie się od dostawców. Taka inwestycja to wsparcie dla odbudowy środowiska poprzez korzystanie z odnawialnego i darmowego źródła energii, czyli słońca.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup i montaż fotowoltaiki w swoim domu, stoisz właśnie przed najważniejszym wyborem, czyli przed wyborem firmy, zajmującej się instalacjami PV. Fotowoltaika w mieście Poznań, Leszno, Konin i całej Wielkopolsce jest bardzo rozwinięta. Wiemy to m.in. dlatego, że tu działamy. Sam region zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem przyznanych dotacji na instalacje fotowoltaiczne.

Wraz ze wzrostem zainteresowania, rośnie ilość firm dostępnych lokalnie. Wybór takiej firmy jest kluczowy, ponieważ może być decydujący w kwestii bezpieczeństwa, prawidłowej instalacji i maksymalizacji efektywności. Najlepiej będzie, jeśli porównasz oferty, np. pięciu firm i wybierzesz tą, która najlepiej odpowiada na Twoje oczekiwania i potrzeby.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru firmy?

Przedstawimy Ci kilka ważnych czynników, które nie mogą uciec Twojej uwadze. Jeżeli robisz rozeznanie lokalnego rynku w poszukiwaniu idealnej firmy, a trafisz na taką, która nie spełnia poniższych warunków, zastanów się, czy chcesz dalej brać ją pod uwagę.

  • Doświadczenie i uprawnienia fachowców

Umiejętności fachowców powinny zostać podparte odbytymi kursami i posiadanymi uprawnieniami. Warto dowiedzieć się czy wybrana przez nas ekipa posiada dokumenty takie jak certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie instalowania urządzeń fotowoltaicznych i/lub uprawnienia w zakresie budownictwa do wykonywania projektów i instalowania urządzeń (sieci, instalacje, urządzenia elektryczne, urządzenia elektroenergetyczne).

  • Portfolio i opinie klientów

Gdzie można dowiedzieć się najwięcej na temat danej firmy? Z opinii osób, które już korzystały z jej usług. Jeżeli znajomi lub rodzina korzystali z tej firmy – jeszcze lepiej. Dowiesz się jak przebiegł proces realizacji i jak innym sprawdza się gotowa instalacja. No i oczywiście bardzo mile widziane na stronie firmy są dostępne zdjęcia dotychczas wykonanych instalacji. Podsumowując, wgląd do realizacji i projektów, doświadczenie na rynku i opinie na temat danej firmy mogą Ci bardzo dużo o niej powiedzieć.

  • Gwarancja

Absolutny must have każdej, szanującej się firmy. Naturalnie, wszystkie panele słoneczne i falowniki objęte są gwarancją fabryczną, która wynosi zazwyczaj od 10 do 25 lat w przypadku paneli, zaś w przypadku falowników jest to już od 5 do 10 lat. Różnica nie wzięła się znikąd, ponieważ falowniki cechują się znacznie niższą żywotnością. Istnieją firmy, które oferują dodatkową gwarancję na materiały.

Do tego zestawu dochodzi gwarancja na prace wykonane przez naszego instalatora. Taka gwarancja obejmuje oczywiście montaż modułów fotowoltaicznych, falowników, okablowanie i konstrukcję. Jeśli instalator takowej gwarancji nie oferuje, radzimy omijać go szerokim łukiem.

  • Opieka pomontażowa

Firma która oferuje opiekę posprzedażową daje Ci gwarancję, że w razie jakiejkolwiek usterki, będziesz mógł liczyć na ich pomoc w postaci serwisu. Pod opiekę posprzedażową również łapie się monitorowanie efektywności Twoich paneli słonecznych. Firma będzie widzieć jak panele pracują, a razie jakichkolwiek spadków, natychmiast rozwiążą problem.

  • Marki paneli, których używa firma

Dowiedz się jakiej marki paneli używa interesujący Cię instalator. Dobra efektywność to wysoka jakość wykonania modułów fotowoltaicznych. Na rynku działają setki producentów, których każdy finalny produkt ma swoje wady i zalety. Przestudiuj informacje na temat wydajności paneli danych marek, dzięki czemu dowiesz się, u jakich instalatorów możesz znaleźć produkt, który Cię interesuje. Zwróć uwagę, czy firma współpracuje z dystrybutorami, którzy w przypadku gwarancji, nie będą robić z nią problemów. 

Czy w Wielkopolsce łatwo znaleźć firmę godną polecenia?

Według rankingu Sprzedawców Fotowoltaiki w 2022 roku, w całej Polsce jest ich aż 22 545. Teraz zastanów się, czy każdy z nich na pewno spełnia powyższe warunki. Po głębszym researchu, zapewne wyjdzie, że nie. Zapamiętaj wymienione przez nas powyższe punkty, które odgrywają kluczową rolę w znalezieniu wiarygodnej ekipy. Najważniejsze to nie śpiesz się, wykonaj skrupulatną analizę i działaj. Więcej o nas dowiesz się tutaj.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY

Fotowoltaika

Nowe przepisy dla OZE w Polsce.

Zmiany w prawie dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Polsce to temat gorący i istotny. Wchodząca w życie nowelizacja ustawy, implementująca przepisy unijnej dyrektywy RED

CZYTAJ WIĘCEJ »