Logo Solarcon

Jakie są aktualne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyszedł naprzeciw potrzebom obywateli i stworzył programy dofinansowań dla tych, którzy chcą zadbać o środowisko naturalne i przy okazji zacząć oszczędzać na energii elektrycznej. Najpopularniejsze w 2022 dotacje to Mój Prąd, Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, Agroenergia, ulga termomodernizacyjna, Energia Plus i Stop Smog. Krótko mówiąc, jest w czym wybierać.

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim ogromne oszczędności na rachunkach za prąd, uniezależnienie się od dostawców i przerw w dostawie energii, wzrost wartości nieruchomości pod względem wizualnym i finansowym oraz nieprzerwana produkcja nieskończonej zielonej energii słońca przez ok. 25 lat.

W województwie wielkopolskim, fotowoltaika w mieście Poznań, Leszno, Kalisz, Konin, Gniezno itp., rozkwita z miesiąca na miesiąc. Nie ma co się dziwić, Wielkopolanie zajmują drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o złożone na dotacje wnioski. Poznaj dofinansowania dostępne dla fotowoltaiki.

Mój Prąd

Mój Prąd to bez wątpienia najpopularniejsze dofinansowanie, kierowane w stronę osób zainteresowanych inwestycją w panele fotowoltaiczne. W 2022 roku wyszła kolejna edycja programu, o nazwie Mój Prąd 4.0, na który wniosek możemy składać do 22.12.2022. Dotacja daje nam możliwość uzyskania dofinansowania na pokrycie ok. 50% kosztów kwalifikowanych, których nie będzie obejmował podatek.

Program Mój Prąd kierowany jest do osób fizycznych, które planują wytwarzać energię elektryczną na potrzeby własne. Dotacja obejmuje zakup i montaż instalacji PV, o mocy od 2 kW do 10 kW. Program nie wspiera rozbudowy i przebudowy istniejących instalacji, a wyłącznie te nowe.

Kwota dotacji to 4 tys. zł na panele fotowoltaiczne, 5 tys. zł na magazyn ciepła i 7,5 tys. zł na magazyn energii.

Agroenergia

Agroenergia to dofinansowanie kierowane w stronę rolników, wspierające zakup paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, magazynów energii i pomp ciepła. Dotacja jest ogromną szansą, głównie na zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa rolnego oraz na rozpoczęcie zrównoważonej produkcji rolnej, opartej na ekologicznych rozwiązaniach.

W edycji Agroenergia 2022, program został podzielony na dwie części. Część pierwsza będzie odpowiedzialna za mikroinstalacje, pompy ciepła i magazyny energii. Druga część zaś za biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne.

W przypadku paneli, kwoty dotacji będą różnić się w zależności od mocy instalacji. W przypadku instalacji o mocy 10-30 kW będzie to kwota do 20% inwestycji i nie większa niż 15 tys. zł. Jeśli chodzi o moc instalacji 30-50 kW będzie to do 15% kwoty inwestycji i nie większa niż 25 tys. zł.

Czyste Powietrze 

Program Czyste Powietrze w głównej mierze wspiera wymianę kotłów gazowych i termomodernizację domów, jednak w programie można również uzyskać dotację na fotowoltaikę, o kwocie rzędu 5 tys. zł.

Wzrost popularności Czystego Powietrza nie wziął się znikąd. Wpływ na ten fakt mogły mieć zapowiedzi zmiany systemu opustów. Nowy system zmiany rozliczania prosumentów zaplanowany był na 1 kwietnia 2022 roku. System opustów był dużo korzystniejszy niż net-billing, który go zastąpił. Ze względu na wprowadzone zmiany, inwestorzy pospieszyli się z decyzją o inwestycji, głównie po to, aby załapać się na system opustów.

Energia Plus

Energia Plus 2022 to dofinansowanie kierowane w stronę przedsiębiorców, którego celem jest zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowiska przedsiębiorstw i poprawienie jego jakości. Budżet programu na ten rok to 745 mln zł i działa on w formie pożyczki. Pożyczka zostaje udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat, liczony od daty planowanej pierwszej transzy.

Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych i małych elektrowni wodnych.

Przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć ilość zużytych surowców pierwotnych, ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, poprawić efektywność elektryczną lub wykorzystać nowe rodzaje źródeł ciepła i energii elektrycznej.

Stop Smog

Jest to program dla najuboższych mieszkańców gminy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych i nie są wstanie wymienić nieefektywnych źródeł ciepła i energii. Poza termomodernizacją, dotacja wspiera również zapewnienie budynkom dostępu do energii z OZE, czyli właśnie np. fotowoltaiki. Kwota dofinansowania na jeden lokal nie może być większa niż 53 tys. zł.

Powinieneś wiedzieć, ze w przypadku współpracy z naszą firmą wszelkie dofinansowania załatwiamy za Klienta ?

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY

Fotowoltaika

Nowe przepisy dla OZE w Polsce.

Zmiany w prawie dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Polsce to temat gorący i istotny. Wchodząca w życie nowelizacja ustawy, implementująca przepisy unijnej dyrektywy RED

CZYTAJ WIĘCEJ »