Jaką instalację grzewczą wybrać do pompy ciepła?

Podjąłeś właśnie decyzję o inwestycji w pompę ciepła? Teraz przyjdzie czas na dobranie do niej odpowiedniej instalacji grzewczej, aby cały system współgrał ze sobą prawidłowo. W poniższym artykule poznasz dostępne rodzaje instalacji oraz jak przygotować na nie swój dom.

Najpierw projekt

Nie ma pompy ciepła bez uprzednio wykonanego projektu i to samo tyczy się instalacji grzewczej. Dobranie układu takiej instalacji (jeśli nie montujemy pompy ciepła przy budowie domu) musi być dopasowany do aktualnego systemu wykorzystywanego w domu. Wnikliwy audyt wykonywany przez fachowców zdeterminuje rodzaj najkorzystniejszego systemu.

Jeśli posiadasz ogrzewanie płaszczyznowe (podłogówka, ogrzewanie ścienne lub sufitowe), wówczas sprawdzi się pompa ciepła w systemie bezpośrednim. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w nowych domach, gdzie montaż pompy został przewidziany już w fazie stawiania budynku. Jeżeli masz w swoim domu ogrzewanie płaszczyznowe, a nie masz pompy ciepła, to nic straconego! Nadal możesz skorzystać z tej możliwości.

Masz w swoim domu grzejniki niskotemperaturowe? Wówczas najkorzystniej wypada układ z buforem wody grzewczej. Jest to rozwiązanie doskonałe dla domów, które są modernizowane, a pompa ciepła ma współpracować z innym źródłem ogrzewania, takim jak kocioł gazowy. Zyskamy wtedy możliwość rozbudowy systemu o kolejne źródła ciepła. 

Układ z wpiętym szeregowo buforem wody grzewczej dobrze sprawdzi się również w przypadku podłogówki lub tradycyjnych grzejników.

Jak przygotować dom do wykonania instalacji pompy ciepła?

Jak już wspomnieliśmy, instalacja pompy ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem w trakcie budowy domu, dzięki czemu nie będzie potrzeby wykonywania późniejszych przeróbek pod instalacje. Oczywiście, nie każdy ma taką możliwość, dlatego z powodzeniem da się zainstalować pompę ciepła w już istniejącym domu. Jedynie będzie trzeba dopasować się pod funkcjonującą już instalację grzewczą. Należy dodatkowo zaznaczyć, że pompa ciepła w starszym domu nie będzie działać aż tak dobrze jak w nowym, a przynajmniej nie w zakresie podanym przez producenta urządzenia.

Najważniejsza jest tutaj kompleksowa termoizolacja budynku. Można wykonać tutaj audyt termowizyjny, który wykaże gdzie ta termoizolacja jest jeszcze niewystarczająca. Jeśli parametry przewodzenia ciepła będą dobre, wówczas spadną koszty eksploatacyjne, a wzrośnie łatwość ogrzania budynku. Tutaj powinniśmy wspomnieć, że pompę dobiera się nie tylko na podstawie powierzchni do ogrzania, ale i do ewentualnych strat ciepła.

Jeśli jednak jesteśmy w fazie projektowania domu, warto wziąć pod uwagę specjalne pomieszczenie gospodarcze, w którym będzie znajdować się pompa ciepła. Jej umiejscowienie nie będzie problemem, ponieważ samo urządzenie jest niewielkie, mniej więcej rozmiarów lodówki. Dodatkowo należy zaplanować układ całej armatury.

Jeśli przygotowujesz się już do montażu pompy ciepła, warto jeszcze rozważyć jednak ogrzewanie płaszczyznowe. Niestety, ale tradycyjne grzejniki nie dadzą pompie możliwości wykorzystania jej pełnego potencjału.

Rodzaje układów instalacji grzewczych pomp ciepła

Pompę ciepła można zaprojektować w trzech różnych układach. Poznaj je teraz:

  • Układ bezpośredni

Tego typu instalacja wykorzystuje niskie temperatury zasilania, przez co osiąga najwyższy stopień efektywności wraz z niskim kosztem ogrzania Twojego domu. Producent naszej pompy określa minimalny przepływ wody grzewczej danego modelu. System przepływu można regulować w fazie montażu, jednak różnica temperatur pomiędzy punktem zasilania i powrotu nie może przekroczyć 10 K.

  • Układ z buforem wody grzewczej

W domu z grzejnikami niskotemperaturowymi nie montuje się bezpośrednich układów grzewczych. Mała pojemność wodna klasycznych grzejników wraz z ich szybkim nagrzewaniem i stygnięciem powierzchni, mogłyby doprowadzić do krótkiej pracy sprężarki. Najważniejsze jest tutaj dobranie zbiornika o dokładnie wyliczonej pojemności.

  • Układ z buforem wpiętym szeregowo

Rozwiązanie to sprawdzi się dobrze zarówno przy ogrzewaniu płaszczyznowym, jak i grzejnikowym. Tego typu system nie musi posiadać dużej pojemności wodnej i pełnej regulacji przepływu. 

Interesują Cię montaż pompy ciepła w mieście Poznań lub w innej miejscowości? Skontaktuj się z nami! Gwarantujemy najlepsze doradztwo oraz fachowy montaż.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY