Jakie rozróżniamy typy pomp ciepła?

Pompy ciepła w ostatnich latach zawojowały polski rynek. Coraz więcej obywateli postanawia porzucić stare, drogie w eksploatacji i nieefektywne źródła ciepła, na rzecz ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Ku naszemu zdziwieniu, urządzenie samo w sobie nie wytwarza ciepła. Cały proces działania polega na pobieraniu ciepła z otoczenia, a następnie przekształceniu go w postać, która nadaje się do ogrzania pomieszczeń w budynku.

System pomp dzieli się na trzy części:

  • Źródło górne, czyli mówiąc krótko instalacja grzewcza w dom, która zazwyczaj jest płaszczyznowa. Płaszczyznowe instalacje to ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe. Najrzadziej wybierane są tutaj tradycyjne grzejniki, chociaż taka możliwość istnieje.
  • Źródło dolne, czyli element, z którego pompa ciepła pobiera energię cieplną. Wyróżniamy trzy typy pomp – powietrzną, wodną i gruntową.
  • Pompa, która czerpie energię cieplną z otoczenia i przekształca ją w wersję użytkową. Jakość pracy pompy zależy od tego, jakie parametry mają źródło górne i dolne.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła zajmuje pierwsze miejsce pod kątem popularność, spośród trzech dostępnych opcji. Dzieje się to m.in przez to, że są proste w montażu i niezwykle kompaktowe, dlatego nie zajmują dużo miejsca. Bezsprzecznie najszybciej rozwijają się na rynku. Instalacja związana ze źródłem dolnym nie wymaga żadnej konstrukcji, w końcu energię pobieramy z powietrza, które jest wszędzie. Sam brak potrzeby przygotowywania źródła dolnego w znacznym stopniu obniża koszty inwestycji.

Wracając do łatwości montażu, warto wspomnieć, że instalacja przebiega szybko i bezinwazyjnie. Nie ma tutaj potrzeby przebudowy miejsca dla pompy. Ekipa montażowa w żaden sposób nie ingeruje w otoczenie, w tym w nasz ogródek.

Pojawia się też pewna wada. Praca powietrznej pompy jest w pełni uzależniona od temperatury na dworze. W ciągu roku zakres temperatur jest bardzo wysoki. Od niemal czterdziestu stopni w lato, po 15 stopni na minusie zimą. Myśląc logicznie, zimą efektywność takiej pompy będzie spadać, co brzmi paradoksalnie, bo to właśnie wtedy potrzebujemy najwięcej ciepła.

Najnowocześniejsze modele powietrznej pompy są w stanie poradzić sobie z zimowymi mrozami, jednak ich efektywność nieco spadnie, w porównaniu do cieplejszych dni.

W przypadku mrozów, nie będą działać one w ten sam, ekonomiczny sposób, co przez resztę dni w roku. Ich efektywność zmniejsza się, dlatego, aby uzyskać pożądaną ilość ciepła,  będą one musiały zużyć więcej energii elektrycznej.

Gruntowa pompa ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj pompy wykorzystuje ciepło znajdujące się w ziemi jako swoje źródło dolne. Nie można odmówić jej tego, że w naszym klimacie, działa ona najefektywniej. Największą zaletą takiej pompy jest stałe źródło ciepła, ponieważ temperatura gruntu w sezonie grzewczym jest stale dodatnia. Dodatkowa zaleta, to fakt, że pompa gruntowa nie oznacza gołej ziemi w ogrodzie, można ją zabudować lub z powodzeniem uprawiać ogród. Warto jednak nad pompą gruntową zastanowić się już w trakcie budowy domu, ponieważ, w tym przypadku, będą wymagane odwierty.

Instalacja takiej pompy dzieli się na trzy dostępne warianty:

  • Sondy pionowe, będące pojedynczymi pętlami z rur, które zostają umieszczone w głębokich odwiertach, sięgających nawet kilkudziesięciu metrów.
  • Kolektor poziomy w postaci wężownic z rur, wypełnionych niezamarzającym płynem i są one zakopane bardzo płytko, bo tylko na głębokość 1-2m. Minusem jest, to, że zajmują one dużo powierzchni.
  • Kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem, składający się z miedzianych rur z czynnikiem chłodniczym pompy. Jest to rozwiązanie usprawniające działanie pompy, ponieważ eliminowany jest jeden z wymienników ciepła.

Jedyny minus takiej pompy to kosztowne odwierty, które wymagają wyspecjalizowanej ekipy z odpowiednim sprzętem. Wykonanie musi być przeprowadzone w należytej staranności, inaczej puste przestrzenie będą utrudniać przepływ ciepła.

Wodna pompa ciepła

Najmniej popularny wariant pompy ciepła. Tylko nieliczni właściciele działek będą w stanie sobie na nią pozwolić. Mała liczba działek będzie charakteryzować się wystarczająco dużymi, podziemnymi ciekami wodnymi. Drugim elementem eliminującym możliwość założenia tego rodzaju pompy to nieodpowiedni skład wody. Zbyt duża ilość żelaza, manganu i wapnia może przyczynić się do zapchania filtrów i wymienników ciepła, a w najgorszym przypadku zamulenie studni, przez co pompa natychmiast przestanie przyjmować wodę. W porównaniu z dwiema powyższymi opcjami, ten rodzaj pompy nie jest już bezobsługowy. Wymiennik pompy musi być czyszczony regularnie.

Mało znaną alternatywą wykorzystania wód jest ułożenie pętli kolektora na dnie pobliskiego stawu lub rzeki.

Jeżeli zaś masz możliwości na instalację takiej pompy, warto wziąć ją pod uwagę. Ten rodzaj cechuje się wyjątkową efektywnością i bezawaryjnością.

Jakie można uzyskać dofinansowania na pompę ciepła?

Z myślą o osobach, które planują inwestycję w pompę ciepła, powstał program NFOŚiGW Moje Ciepło. Dotacja tego programu obejmuje zakup i montaż pompy ciepła, a kwota, którą można uzyskać opiewa w przedziale od 7 do 21 tys. zł. Druga możliwość to program Czyste Powietrze. Tutaj możemy liczyć na dotacje rzędu od 13,5 do 18 tys. zł. Pompy ciepła w mieście Poznań i całym województwie wielkopolskim, są coraz częściej spotykane w domach mieszkańców. To tylko bardzo dobrze o nas świadczy, ponieważ coraz więcej osób wdraża się w ekologiczny styl życia.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY