Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu paneli fotowoltaicznych?

Na pierwszy rzut oka, montaż paneli fotowoltaicznych może wydawać się dość rutynowym procesem, jednak nic bardziej mylnego. Montaż instalacji PV to proces, który zaczyna się przede wszystkim od zdobycia odpowiednich kwalifikacji i uprawnień, które w ogóle pozwolą podjąć się pracy instalatora. Dopiero później można zacząć mówić o tworzeniu projektu, jak i o samej czynności montażu na dachu, czy też na gruncie.

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne samemu?

Wielokrotnie, nawet wśród własnych znajomych, można usłyszeć chęć zamontowania modułów fotowoltaicznych na własną rękę. W praktyce okazuje się to bardzo lekkomyślne i ryzykowne. Możemy bardzo łatwo popełnić błąd, który będzie kosztować nas całe pieniądze włożone w zakup ogniw. Tego typu przedsięwzięcia należy zostawić jednak profesjonalistom i nie ciąć kosztów tam, gdzie absolutnie powinny zostać one uwzględnione. 

Aby tego było mało, w najgorszych możliwych przypadkach taka samowola może nawet spowodować bardzo niebezpieczny pożar instalacji. Z tych mniej niebezpiecznych ale nadal bolesnych kosztownie przypadków to oczywiście niemożność wydobycia pożądanej wydajności i efektywności ogniw. 

Aspekt montażu należy zlecić specjalistom, którzy nie tylko oparli swoją wiedzę na kursach i kwalifikacjach, ale także na ich doświadczeniu i wykonaniu licznych realizacji. Ponadto, pomoc specjalistów może okazać się nieoceniona w przypadku doboru komponentów oraz wszelkiej papierkowej roboty, która może złamać nawet najtwardszych zawodników. Fotowoltaika, szczególnie w mieście Poznań, stała się niezwykle popularna, dlatego należy szukać jedynie wiarygodnych instalatorów, których zaplecze oparte jest na kwalifikacjach, doświadczeniu i udanych realizacjach.

Jakie uprawnienia powinien posiadać instalator fotowoltaiki?

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami dokumentów kwalifikacyjnych, które są niezbędne podczas doboru dobrego i wiarygodnego instalatora paneli fotowoltaicznych. Jest to też naturalnie warunek podłączenia takiej instalacji do sieci poprzez Zakład Energetyczny. Jeśli wybierzemy kogoś ‘’po taniości’’ lub, co gorsza, zajmiemy się tematem własnoręcznie, wówczas tutaj możemy napotkać pierwszy problem przed uruchomieniem takiej instalacji-samoróbki. 

Pierwsza z potrzebnych kwalifikacji to uprawnienia elektryczne (Eksploatacja i Dozór), które wydawane są poprzez SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) . Druga zaś to Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych, który wydawany jest z kolei przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Oczywiście oba rodzaje tego typu uprawnień są naprawdę niezwykle ważne, to z punktu widzenia klienta, tym najważniejszym będzie właśnie Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych UDT. Co gwarantuje nam obecność takiego dokumentu w dorobku instalatora? Przede wszystkim nieocenioną pewność, że wybrany przez nas profesjonalista faktycznie nim jest i ma za sobą ukończone specjalistyczne kursy oraz dedykowane szkolenia wraz ze zdanym egzaminem państwowym. Z kolei kursy SEP nie są w ogóle związane z fotowoltaiką, dlatego ważniejszy jest dokument UDT.

Jako ciekawostkę dodamy, że Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych wymagany jest w przypadku, gdy klient finansuje swoją inwestycję w fotowoltaikę poprzez zdobycie na nią dofinansowania. Wówczas instalator absolutnie musi posiadać taki dokument, w przeciwnym razie nie otrzymamy dotacji. 

Ponadto, zanim zaczniemy podejmować jakąkolwiek współpracę z wybranym przez nas instalatorem, musimy zorientować się czy posiada on ważny certyfikat UDT. Okazuje się bowiem, że certyfikat ten powinien być odnawiany cyklicznie, co pięć lat. Instalator, poza wykazaniem, że aktywnie działa w branży, musi odbyć odpowiednie szkolenie przypominające dla instalatorów systemów fotowoltaicznych. 

Czy osoba zajmująca się projektem instalacji PV również powinna posiadać specjalne uprawnienia?

Projektant systemów fotowoltaicznych powinien posiadać dokładnie te same uprawnienia co ich instalator, w przedziale mocy do 50 kW. Tyczy się to oczywiście Certyfikatu Instalatora Systemów Fotowoltaicznych UDT. Jeśli moc instalacji przekracza wspomniane 50 kW, wówczas wymagane będą przewidziane prawem dodatkowe uprawnienia projektowe, które będą niezbędne przy tworzeniu projektu budowlanego.

Czym zajmuje się profesjonalny projektant systemów PV?

Projekty to element niezbędny, jeśli chcemy, aby nasza fotowoltaika działała w pełni sprawności. Pierwszą rzeczą, którą zajmuje się projektant jest dobór optymalnego poziomu mocy instalacji, aby produkowała ona wystarczającą ilość prądu. Ponadto, dobiera on umiejscowienie modułów wraz z doborem odpowiednich zabezpieczeń. W fazie projektowej, projektant dobiera do siebie komponenty tak, aby były w pełni kompatybilne i zarazem wydajne.

Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych i mieszkasz gdzieś w Wielkopolsce? Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić 👉 Fotowoltaika Wielkopolska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY