Magazyn energii – opłacalność, dofinansowania i zalety.

Popularność paneli fotowoltaicznych wcale nie planuje maleć, a ilość świadomych i dbających o środowisko naturalne obywateli ciągle rośnie. Fotowoltaika zyskała uznanie poprzez gwarantowaną perspektywę wysokich oszczędności, na przestrzeni lat użytkowania. Z miesiąca na miesiąc, koszty energii elektrycznej wzrastają nieubłaganie, przez co Polacy uciekają się do inwestycji w ekologiczne i ekonomiczne źródła energii. 

Fotowoltaika gwarantuje nam dużo zalet. Poza oszczędnościami i wysoką opłacalnością, gwarantuje nam np. niezależność w przypadku przerw w dostawie prądu, czy też wzrost wartości naszej nieruchomości pod względem finansowym i wizualnym. Panele słoneczne przekazują wyprodukowane przez nie nadwyżki do sieci. Jeśli będziemy chcieli wykorzystać nadwyżkę, nie będzie to dla nas opłacalne, ze względu na koszty, jakie musimy za nią ponieść. Aby zatrzymać cały owoc produkcji u siebie, powstały specjalne magazyny energii, które są chętnie wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w firmach. 

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala nam na przechowywanie nadwyżek, wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, energii, z której możemy korzystać w okresie deficytu energetycznego, czyli w sezonie jesienno-zimowym. Jesień i zima to czas, kiedy nasza konsumpcja prądu wzrasta, chociażby ze względu na światłom, a produkcja prądu, wytwarzanego przez instalację PV, maleje.

Poznaj zalety magazynu energii

  • Maksymalne wykorzystanie potencjału energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne to zdecydowanie największy plus inwestycji w magazyn. Jak już wyżej wspomnieliśmy, same panele nie dają nam możliwości wykorzystania całej energii, które wyprodukują. Magazyn energii będzie przechowywał dla nas wszelkie nadwyżki, z których korzystać będziemy mogli w dowolnym, wybranym przez nas momencie. Dzięki takiemu duetowi wykorzystamy potencjał fotowoltaiki w stu procentach, co jeszcze dodatkowo przyczyni się do zwiększenia oszczędności.
  • Kolejny plus to ekologia i dbanie o środowisko. Wdrożona na bardzo szeroką skalę technologia magazynowania energii przełoży się na poprawienie stanu naszej planety. Wszystko funkcjonuje w duchu korzystania z zielonej energii. W końcu słońce to nieskończone, odnawialne źródło energii, które nic nas nie kosztuje. Słońce produkuje w 10 minut tyle energii, którą ludzie zużywają przez cały rok, dlatego nie należy się martwić, wystarczy dla każdego. 
  • Perspektywa oszczędności i tzw. buforu bezpieczeństwa, którą daje magazyn energii jest ogromna. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych bez wątpienia zaspokoi nasze potrzeby energetyczne na cały rok. Zakup magazynu energii to nasz dodatkowy bufor bezpieczeństwa, który nie tylko zmagazynuje dodatkowy zapas prądu, ale również zabezpieczy nas przed przerwami w dostawie energii, które mogą trwać nawet kilka dni. Dzięki magazynowi, możemy w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na kupowanie energii od dystrybutora, u którego energia kosztuje więcej w szczytowych momentach.

  • Masz samochód elektryczny i nie wiesz jaka opcja ładowania go będzie najkorzystniejsza? Musisz wiedzieć, że z powodzeniem możesz użyć do tego zasobów magazynu!

  • Kolejnym plusem magazynu, związanym z buforem bezpieczeństwa jest udodpornienie instalacji na wszelką zmienność warunków atmosferycznych. Brak prądu w trakcie burzy? Nie ma problemu! Magazyn to także dostęp do wyprodukowanej energii nocą i w dni, kiedy to produkcja jest dużo niższa.

Czy zakup magazynu energii jest opłacalny?

Biorąc pod uwagę zalety oraz możliwość zdobycia dofinansowania, można stwierdzić, że tak. Zakup magazynu energii poleca się w szczególności rolnikom, przedsiębiorcom i prosumentom, czyli po prostu tym, dla których straty spowodowane przerwami w dostawie prądu miałyby katastrofalne skutki. Jeżeli mieszkasz w okolicy, która narażona jest na braki w dostawie prądu, magazyn energii będzie wręcz wskazany.

Magazynowanie energii będzie opłacalne samo w sobie, chociażby przez wspomaganie pracy instalacji fotowoltaicznej i optymalizację zużycia energii. Podsumowując, magazyn energii w ogromnym stopniu przyczyni się do Twoich oszczędności.

Aby jak najlepiej dopasować się do Twoich potrzeb, podczas zakupu magazynu energii, możesz wybrać pojemność jego baterii. Wszystko zostało stworzone w trosce o dobro indywidualnego użytkownika. Oceń, ile energii będzie Ci potrzebne i na podstawie tego dobierz odpowiednie urządzenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu energii?

Wraz z rozwojem rodzajów paneli fotowoltaicznych, rozwija się również rynek magazynów energii. Mamy dziś do czynienia z wieloma jednostkami, które różnią się od siebie np. mocą, pojemnością oraz zastosowanymi komponentami. Zmiany możemy zaobserwować także w przypadku cen. Jakość i żywotność magazynów rozwija się ku lepszemu, a ku naszemu szczęściu, ceny powoli maleją i przestają przyprawiać nas o dreszcze.Wraz z rozwojem rynku, możliwość zakupu magazynu staje się dla nas coraz bardziej osiągalna.

Robiąc rozeznanie rynku przed wyborem magazynu energii warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • Rodzaj wbudowanego akumulatora i jego komponentów.
  • Z jakim rodzajem magazynu mamy do czynienia, litowo-jonowym czy kwasowo ołowiowym.
  • Pojemność akumulatora, która zazwyczaj waha się między 3 kWh a 10 kWh.
  • Operacja pełnego naładowania i rozładowania akumulatora, czyli jego pełne cykle.
  • Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na okres trwania gwarancji.

Jakie dofinansowania możesz zdobyć?

Aby ułatwić Polakom dostęp do magazynów energii, 15.04.2022 rozpoczęła się kolejna edycja programu NFOŚiGW Mój Prąd, czyli Mój Prąd 4.0. Dofinansowanie to pełni fundamentalną funkcję w zwiększaniu liczby instalacji PV w Polsce. Wnioski o dofinansowanie zakupu magazynów energii można składać do 22.12.2022. Całościowa pula budżetowa programu to 350 mln zł.

Jeśli chodzi o dofinansowanie magazynów, wchodzi w nie zakup baterii lub akumulatora (plus montaż, transport i przyłączanie urządzenia) i jego kwota wynosi 7,5 tys. zł brutto.

W przypadku, gdy chcesz zainwestować zarówno w fotowoltaikę, jak i w magazyn energii kwota wzrasta o dodatkowy 1 tys. zł. Na same panele fotowoltaiczne przysługuje kwota 4 tys. zł, ale jeśli chcesz kupić ją razem z magazynem, dotacja na fotowoltaikę wzrośnie do 5 tys. zł. Całościowa kwota dofinansowania wyniesie wtedy 12,5 tys. zł.

Jak wygląda inwestycja w magazyn energii w wielkopolsce?

Powodem do dumy może być fakt, że fotowoltaika w wielkopolsce jest na bardzo wysokim poziomie. Jest tak nie tylko tylko przez ilość dostępnych firm, ilość domów z panelami na dachu, ale również przez fakt, że wielkopolska zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem nasłonecznienia w kraju. Poziom nasłonecznienia w regionie sięga aż 1100 kWh! Chętnych na panele słoneczne w województwie wielkopolskim nie brakuje, dlatego z pewnością mamy co robić. Podstaw na rzetelną obsługę od projektu po realizację i zgłoś się do nas.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY