Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne vs. polikrystaliczne.

Przed dokonaniem zakupu paneli fotowoltaicznych warto zaznajomić się z ich parametrami, różnicami oraz informacjami, dzięki którym dowiemy się jaki rodzaj paneli najbardziej spełni nasze oczekiwania. Każdy element budujący moduł ma wpływ na późniejsze działanie instalacji, jej efektywność oraz awaryjność. Warto tutaj zastanowić się jaką kwotę chcemy przeznaczyć na inwestycje, ponieważ jeśli chcemy zakupić panele najwyższej jakości, musimy liczyć się również z większymi kosztami.

Fotowoltaika rozwija się coraz bardziej każdego roku, a instalacje można zaobserwować prawie na każdej ulicy. Wraz ze wzrostem zainteresowania, rośnie też liczba firm sprzedających i instalujących panele PV, dlatego warto doedukować się w temacie, aby później nie dać się namówić na zakup modułów o niskiej jakości.

Moduły polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne powstają z krzemu polikrystalicznego, który składa się z wysokiej ilości monokryształów. Wyprodukowanie tego typu modułów jest dużo tańsze od wersji monokrystalicznej, dlatego też sam koszt zakupu jest niższy, przez co są one bardziej przystępne dla niektórych osób. 

Panele polikrystaliczne są bardzo łatwe do rozpoznania, wyróżniają się charakterystycznym, niebieskim kolorem. Do tego są one zwykle o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

Jednym z większych minusów tego typu modułów jest niestety niższa sprawność, jednak wcale nie świadczy, że są one złe. Moduły polikrystaliczne nadal mogą poszczycić się wysoką efektywnością, jednak żeby osiągnąć pożądaną moc, należy będzie zakupić większą ilość paneli. Większa ilość paneli to też większa ilość powierzchni wymaganej do instalacji. Na panele polikrystaliczne raczej nie będą mogły pozwolić sobie osoby, których dach domu nie jest zbyt duży, ponieważ nie zdobędą pożądanych osiągów fotowoltaiki. Będą one zaś doskonałe dla dachów o dużej powierzchni.

Należy również wspomnieć, że panele polikrystaliczne nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w miejscu, w którym panują wysokie temperatury. Ten rodzaj paneli cechuje się niską odpornością na tego typu warunki pogodowe. 

Moduły monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne są bezsprzecznym liderem wydajności w branży. Powstają one z wysokiej jakości sztabek krzemowych, w których krzem jest rozmieszczony niezwykle gęsto. Wysokość poziomu gęstości krzemu wpływa na wydajność modułów. Im wyższa ilość krzemu, tym wydajność paneli rośnie proporcjonalnie. Panele monokrystaliczne charakteryzują się czarnym kolorem, a ich kształt jest prostokątny o zaokrąglonych rogach. 

Panele monokrystaliczne sprawdzą się idealnie na dachach o małej powierzchni, ponieważ potrzebujemy mniej modułów, aby osiągnąć zadowalającą moc. W związku z tym maleje też koszt montażu instalacji. Radzą sobie doskonale przy różnych warunkach atmosferycznych, takich jak niedostateczne nasłonecznienie, zbyt dużym nasłonecznieniem, czy też wysokimi temperaturami. 

Panele monokrystaliczne mogą pochwalić się najwyższą wydajnością, przez co deklasują pod tym względem inne rodzaje modułów. Jedyny minus to wysoka cena inwestycji. Tego typu moduły uchodzą za najdroższe, jednak nadrabiają to swoją efektywnością i sprawnością, która nie spada nawet i po 30 latach od produkcji.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY