Logo Solarcon

Samochód elektryczny, a domowa instalacja fotowoltaiczna

Na polskich ulicach coraz częściej możemy zaobserwować poruszające się elektryczne samochody z zielonymi tablicami. Nie ma co się dziwić, kiedyś elektryczne auto było czymś futurystycznym i nieosiągalnym dla przeciętnego obywatela, jednak teraz, ceny takich samochodów stają się coraz bardziej porównywalne z cenami aut spalinowych.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wykonało w 2019 roku badanie, pokazujące, że w Polsce jeżdżą już 3163 auta elektryczne, dla których ukończone są 752 ogólnodostępne stacje ładowania. Według kolejnego badania, przeprowadzonego już w 2022 roku, liczba aut z napędem elektrycznym przekroczyła już pokaźne 20 tysięcy sztuk na naszych drogach.

Żeby było jeszcze lepiej, samochód elektryczny może być z powodzeniem zasilany za pomocą domowej instalacji fotowoltaicznej, co jeszcze bardziej przekłada się na ogrom oszczędności. Cena litra paliwa spalinowego to, w zależności od regionu, ok. 7 zł. Teraz wyobraź sobie, że zapominasz o paliwie spalinowym, a swój samochód zasilasz energią słońca, dostrzegasz już tą perspektywę zaoszczędzonych pieniędzy?

W jaki sposób naładować samochód elektryczny przy pomocy prądu z paneli fotowoltaicznych?

Jak już wiadomo, ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują energię słońca. Dzięki wbudowanemu inwerterowi, wyprodukowany prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny, który zgodny jest z parametrami wyznaczonymi przez sieć publiczną. Taki prąd będzie jak najbardziej odpowiedni do ładowania naszego samochodu elektrycznego.

Jak się okazuje, w domu możemy ładować auto zarówno prądem stałym jak i zmiennym. Ładowanie jest możliwe przy użyciu profesjonalnej, przeznaczonej do auta ładowarki oraz zwykłej ładowarki podróżnej. Najważniejsze jest tu gniazdko, które powinno mieć 230 V. Oczywisty będzie fakt, że ładowanie zwykłą ładowarką będzie trwać bardzo długo, bo czasem aż dwanaście godzin. Ładowarka profesjonalna naturalnie skróci ten czas w znacznym stopniu.

W przypadku prądu zmiennego (AC), auto możemy ładować przy pomocy standardowego gniazdka w domu, lub jeżeli mamy, przy pomocy gniazda trójfazowego o mocy 380 V. Zaletą elektryka jest fakt, że samodzielnie określa on moc ładowania, a dzieje się to ze względu na wbudowaną przetwornicę. Jeżeli zaś ładujemy samochód prądem stałym, energia dociera już bezpośrednio do akumulatora.

Możesz być pewien, że nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem gniazdka, ponieważ auto podłączysz praktycznie wszędzie.

Jakie panele fotowoltaiczne będą najlepsze do ładowania samochodu?

Jeżeli planujesz inwestycje w panele fotowoltaiczne, musisz zapamiętać, aby ich moc była z odpowiednim zapasem. Jeżeli będziesz mieć stały zapas energii, możesz być pewien, że Ci jej nie zabraknie. Planując moc paneli, należy wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty w domu, plus auto czekające na ładowanie. Do tego wszystkiego należy doliczyć dodatkowy bufor zapasowy na tzw. ‘’w razie w’’. Przed zakupem paneli warto oszacować dokładną moc, jaką auto będzie pobierać podczas ładowania. W fazie takiego planowania nie ma miejsca na pomyłki.

Panele dostępne na dzisiejszym rynku mają moc 300 – 350 W wypadających na jeden panel. Panel o takiej mocy jest w stanie wygenerować ok. 1,4 kWh energii elektrycznej w ciągu doby. Powiedzmy, że Twój samochód ma baterię o mocy 98 kWh, którego średnie zużycie to 16,5 kWh na 100km. Aby naładować takie auto przy pomocy energii słonecznej, będziemy potrzebować instalacji fotowoltaicznej, składającej się z ok 12 takich paneli.

Dotacja zarówno na fotowoltaikę, jak i samochód elektryczny

Aby tego było mało, możemy uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne jak i samochód elektryczny. W przypadku fotowoltaiki warto skorzystać z programu NFOŚiGW Mój Prąd, który finansuje ok 50% kosztów kwalifikowanych, których nie będzie obejmował podatek. Dotacją na samochody elektryczne jest program Mój Elektryk, który polega na dopłacie do leasingu aut elektrycznych.

Wielkopolska, a szczególnie Poznań i okolice to region, gdzie inwestycje w instalacje fotowoltaiczne ze stacjami ładowania pojazdów są dość popularne. Jeśli inwestujesz w panele, zakup auta elektrycznego będzie dla Ciebie jeszcze lepszym zyskiem. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości panelach i profesjonalnym montażu zgodnie ze sztuką, postaw na naszą firmę.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY

Fotowoltaika

Nowe przepisy dla OZE w Polsce.

Zmiany w prawie dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Polsce to temat gorący i istotny. Wchodząca w życie nowelizacja ustawy, implementująca przepisy unijnej dyrektywy RED

CZYTAJ WIĘCEJ »