Skąd można dostać dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej pożądane przez Polaków. Nie ma za bardzo co się dziwić, galopujące w górę rachunki jak i swego rodzaju dobra moda na OZE biorą w tym roku górę. Ogrzewanie domu jest coraz trudniejsze i zdecydowanie coraz bardziej kosztowne. Zapewne wielokrotnie zdarzyło Ci się trafić na artykuły lub memy, związane z wręcz koczowaniem na stronach internetowych w celu wykupienia węgla przed okresem jesienno-zimowych w 2022 roku, prawda? Pompy ciepła oraz inne odnawialne źródła energii zdominowały rynek w mieście Poznań i coraz więcej osób decyduje się na kompletne zmiany w sposobie ogrzewania domu. Dowiedz się skąd możesz zdobyć dofinansowanie na pompę ciepła w Poznaniu i nie tylko!

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła?

Wbrew pozorom, grono osób, które mogą w ogóle ubiegać się o taką dotację to wcale nie nie jest żadna nisza. Proekologiczna polityka Unii Europejskiej i polskiego rządu jest wręcz pozytywnie nastawiona do osób, które chcą czerpać energię cieplną z odnawialnych źródeł energii. Stąd też powstały liczne programy wsparcia finansowego, nie ma tutaj mowy o tylko jednej możliwości. Ponadto, termin dotacji na pompę ciepła obejmuje nie tylko samo dofinansowanie, ale również inne formy pomocy finansowej, jakimi są np. preferencyjne pożyczki. Kto zatem może próbować swoich sił w zdobyciu dofinansowania?

  • Oczywiście osoby fizyczne
  • Rolnicy, dla których powstał nawet osobny program, jakim jest szeroko znana już Agroenergia
  • Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółki prawa handlowego
  • Jednostki samorządu terytorialnego oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
  • Pozostałe osoby w rozumieniu osoby prawnej

U jakich organów można ubiegać się o dofinansowania do pompy ciepła?

Tak samo jak nie ma jednej dotacji na pompę ciepła, tak nie ma jednego organu rozpatrującego takie wnioski, dlatego uprzednio należy zorientować się jaki organ zajmuje się najbardziej interesującą nas dotacją. Większość dofinansowań rządowych obsługiwanych jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz przez jego mniejsze siedziby w postaci Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Instytucji, w których można składać takie wnioski jest jednak trochę więcej. Należy podkreślić, że nie każda dostępna pomoc to dotacja finansowa. Dla różnych beneficjentów mogą zostać przewidziane inne formy dofinansowania. Co to zatem są za miejsca?

  • Samorządy gminne oraz powiatowe
  • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
  • Fundusz Termomodernizacji i Remontów, zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)

Czy warto korzystać z dofinansowań do pomp ciepła?

Nie da się ukryć, że pompa ciepła to niemały wydatek, dla niektórych osób wręcz kolosalny. Jeżeli ‘’łapiemy się’’ na któryś z programów rządowych, warto wówczas z takiej możliwości skorzystać. Dofinansowania to przede wszystkim zmniejszenie kosztów inwestycji, które oferuje np. dotacja. Pompa ciepła to inwestycja niezwykle przyszłościowa, ponieważ przy najlepszych wiatrach pozostanie z nami na ok. 30-35 lat.

Jakie dofinansowania na pompę ciepła można zdobyć?

Poznaj szereg możliwości, które w znacznym stopniu mogą sprawić, że inwestycja w pompę ciepła stanie się dla Ciebie dużo bardziej dostępna i przystępna finansowo.

Stop Smog

Beneficjentami pierwszego dofinansowania są osoby mieszkające w gminach, które zostały objęte ustawą antysmogową. Założeniem dotacji jest wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te niskoemisyjne. Dofinansowanie należy do tych najwyższych, ponieważ może pokryć nawet i 70% kosztów realizacji zawartego porozumienia.

Agroenergia

Program ten kierowany jest stricte w stronę rolników i obejmuje dofinansowanie przedsięwzięć, które związane są z budową nowych jednostek wytwórczych wraz z przyłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej. Warunkiem jest użycie ciepła odpadowego, energii OZE lub ciepła z kogeneracji w trakcie procesu wytwarzania.

Dofinansowanie to obejmuje dotacje (maks. 40% kosztów kwalifikowanych) i pożyczki preferencyjne (maks. 100% kosztów kwalifikowanych).

Ulga termomodernizacyjna

Okazuje się, że ulga termomodernizacyjna obejmuje również pomoc w zakupie pompy ciepła. Obejmuje ona oczywiście wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła na to niskoemisyjne. Ulga ta polega na odliczeniu od podatku dochodowego określonych wydatków, które związane są oczywiście z termomodernizacją. Maksymalna kwota odliczenia na osobę to 53 tys. zł.

Moje ciepło

Program ten obejmuje wsparcie w zakupie i montażu pompy ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. W ten sposób możesz przyczynić się do zmniejszenia niskiej emisji, powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą nieefektywnych źródeł ciepła, które wykorzystują m.in. nieodnawialne paliwa kopalne.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY