Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Tak jak wszystko, nawet instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma swoje wady i zalety. Wady może i nie są tak straszne jak mogłoby się to wydawać, dla jednych mogą być dość uciążliwe i nieakceptowalne pod względem głównie wizualnym. W tym artykule zajmiemy się ich wnikliwą analizą, na podstawie których sam zdecydujesz, czy będzie to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Jakie przesłanki wskazują, że lepiej zainwestować w instalację na gruncie niż na dachu?

  • Przede wszystkim duża ilość przestrzeni wolnej do zagospodarowania. Jeśli mamy miejsce na działce, które możemy przeznaczyć dla paneli fotowoltaicznych, wówczas warto skusić się na taką możliwość. Daje nam to przede wszystkim swobodę manewrowania ilością paneli, ich mocą, a także rozmieszczeniem. Należy wspomnieć, że panele absolutnie nie mogą być zacienione. Będziemy wtedy stratni na wydajności instalacji.
  • Brak wystarczającej przestrzeni na dachu lub jego nieodpowiednia konstrukcja. Czasami nasz dach niestety nie daje nam możliwości umieszczenia na nim satysfakcjonującej nas ilości modułów fotowoltaicznych, co przełoży się na ich niewystarczającą moc. Problematyczna może okazać się również jego konstrukcja, przez co montaż paneli okaże się być niemożliwy.

Montując panele na gruncie należy zapamiętać, że tak jak już wspomnieliśmy, wybrane przez nas miejsce nie może być zacienione, a sama instalacja musi być ustawiona w kierunku południowym. Dużą rolę gra tutaj również podłoże, przyczyniające się do stabilności konstrukcji. Nie możemy zapomnieć o dobrym połączeniu instalacji z siecią średniego napięcia i braku jakichkolwiek konfliktów technicznych, związanych z podłączeniem do falownika.

Warto również poszukać zaufanego i doświadczonego instalatora, który pomoże Ci dobrać najdogodniejszą dla Ciebie ofertę. Fotowoltaika Poznań, bo w tym mieście również działamy, jest m.in. pod naszymi skrzydłami, dlatego nie zastanawiaj się dłużej i zapytaj o spersonalizowaną ofertę na panele PV na gruncie.

Jakie są zalety fotowoltaiki na gruncie?

Okazuje się, że instalacja na gruncie może być nie tylko odpowiedzią na powyższe przesłanki, ale i możliwością wyciągnięcia jeszcze lepszych efektów z naszej instalacji. Jak prezentują się zalety takiego rozwiązania?

  • Wygoda konserwacji to jedna z głównych zalet. Panele fotowoltaiczne wymagają corocznego czyszczenia, które w przypadku instalacji dachowej wymagałoby zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy. To samo tyczy się oczywiście wszelkich prac konserwacyjnych. W przypadku paneli PV na gruncie czyszczeniem będziemy mogli zająć się własnoręcznie.
  • Zyskasz dużo większe możliwości optymalizacji ustawienia fotowoltaiki na gruncie. Moduły naziemne mogą okazać się bardziej opłacalną inwestycją m.in. przez usytuowaniem ich pod odpowiednim kątem nachylenia i dobrze nasłonecznionym miejscu, co wpłynie na ich poprawioną wydajność.
  •  Masz na swojej ziemi niezagospodarowaną przestrzeń, na którą kompletnie nie masz pomysłu? Połącz przyjemne z pożytecznym i postaw swoją własną mini farmę fotowoltaiczną.
  • Słyszałeś kiedyś o przegrzewaniu się paneli? Jest to dla nich niezwykle szkodliwe, ponieważ wpływa to na ich żywotność i efektywność. Na przegrzanie narażone są w głównej mierze panele usytuowane na dachu, czego zagrożenie wzrasta w upalne, letnie dni. Konstrukcja na gruncie gwarantuje dużo lepsze chłodzenie modułów wraz z lepszą cyrkulacją powietrza z obu stron ogniw.

Z jakimi wadami mamy do czynienia w przypadku fotowoltaiki na gruncie?

Choćbyśmy bardzo chcieli, żadne rozwiązanie nie obędzie się bez kilku wad, dlatego warto poznać je przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w taką formę instalacji.

  • Wyższy koszt instalacji na gruncie to pierwsza rzecz, którą należy wziąć sobie pod uwagę. Cena bierze się w głównej mierze ze specjalistycznych stelaży wraz z ich dowozem i założeniem.
  • Choć mało prawdopodobne, ale nadal istniejące ryzyko kradzieży lub uszkodzenia/wandalizmu. Pod nazwą uszkodzenie może kryć się chociażby piłka, którą dzieci niefortunnie kopnęły w złym kierunku.
  • Mimo, że w zaletach wspomnieliśmy, że jest to dobry sposób na zagospodarowanie nieużywanej przestrzeni, dla jednych może być to spory minus. Dotyczy to głównie właścicieli nieco mniejszych ogrodów, jednak warto poświęcić większy kawałek trawnika dla darmowego prądu.
  • Wpływ na walory estetyczne nieruchomości. Niektórym może to nie przeszkadzać, innym wręcz przeciwnie. Dlatego też warto na wstępie rozważyć taką kwestię.

Dobra firma fotowoltaiczna podpowie Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku 🙂

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

POWIĄZANE POSTY